Сон під час весілля - (с. Колодіївка)

 • Вівторок, 07 травня 2013
 • 3272 разів

В одному селі була си дівчина. Десь си спарувала з файним парубком, і мали вже би справляти весілле. А по сусідстві жила їдна жінка, же мали її за ворожку. Не те, жеби вона була якась відьма, чи ше там що. Качала яйці від перестраху, вміла дохторувати від приворотного зіллє, розуміласє на всіх травах. А ще мала таку силу ув очах, же ніхто не міг витримати.

Мала тая жінка сина, а той син хотів тої сусідської дівки за жінку. Він то хотів, а вона ані ніц того си до голови не брала. Рішила тая жінка привернути тую дівчину до сина. Чого вона не робила, чого не давала, — ніц не вийшло.

Вже ниньки так якби маємо весілє. Молоді сидят за посагом, а гості їх даруют. В нас так ведетьсє, же гості за посагом перепивають з молодими. Стала до посагу і тая сусідка з сином. Же но випила молода з ними, як сталосє її зле, і мусіли положити її до ліжка. Скінчилосе весілє сумно, бо молода була ані жива, ані мертва. Здавалосє, же спала, але добудитися ніхто не був годен. Десь вона була у такому стані коло місяця. Ані рідні, ані той чоловік не мають ради. Хтось їм нарадив взяти дещо з її одежі й поїхати там і там до одної ворожки. Лишила та ворожка тії речі і сказала, жеби приїхати за три дні.

 

По тім сказала так:

- Нічим помогти я вам не годна. Хто її то поробив, той мусить і вернути. Хтось другий не поможе.

Взялися вони думати, хто би то міг зробити, і дійшли до мислі про сусідку. Як тама вони її просили, один Бог знає, але таки допросилися.

Сіла тая жінка коло сплячої, всіх випровадила з хати і шось там ворожила. За якийсь час кличе і показує жабу, яка вийшла з тої дівки, а потім всім каже:

- То ше мало того. Хтось підіть до свого садку і під грушком вилийте гладущик, у нім є засушена жаба і сухар. Стріть то всьо на порошок і потрошки
давайте їй пити...

Зробили так, як вона казала, і тая молодичина воскресла. А потім оповідали, же ше до весілля кожної ночі до неї приходила тая жінка і казала віддаватисє за її сина. А як тая відказала, то вона вкинула її до хати жабу.

- Я думала, же то був сон, — казала вона... Тая ворожка, як вже вмирала,
то казала так:

- Як п'єш з ким би то не було, то свій мізельний палець тримай під дном келішка. Бо є такі баби, же в таку хвилю повертають на тебе, що хочуть: і хворобу, і сон, і ше всілякі біди.

Так сє стало із тою дівкою. Аякже!

----------------------

                                 /Записав  М.  КРИЩУК  у  с.  Колодіївка Підволочиського  р-ну  від  Н. ОЛЕКСЮК, 1912 р. н./

//Неопалима купина : легенди та перекази землі тернопільської . - Тернопіль : Джура, 2007

Останнє редагування Субота, 02 січня 2021 11:22

Випадкова стаття

 • Агапіт
  (в миру Гуменюк Павло Зіновійович) - Єпископ Вишгородський, народився 23 травня 1980 року в селі Новосілка Підволочиського району…
  23/06/2011 - 08:17 Read more >>
 • Мокрій Юрій Мар’янович
  (20.02.1955р., смт.Підволочиськ) – педагог, літератор, краєзнавець, громадський діяч.
  29/06/2011 - 22:13 Read more >>

Контакти