Будзан Антін Федорович

budzan

(27.08.1911, с. Лозівка, нині Підволочиського району - 6.10.1982, м. Львів) - мистецтвознавець, член Спілки художників України (1960).

Народився 27 серпня 1911 року в с. Лозівці, нині Підволочиського району. Закінчив початкову школу в сусідньому селі Ободівці, Тернопільську гімназію. Від 1933 до 1938 року навчався у Львівській Богословській академії УГКЦ (нині Український католицький університет). У 1937 році взявся освоювати килимарство під керівництвом досвідченого майстра Д. Кравчука (килим роботи А. Будзана зберігається в Музеї етнографії та художнього промислу в м. Львові). У той час захопився збиранням фольклору. Опублікував роботи «Весілля в селі Лозівка», «Прислів’я та приказки с. Лозівка». У вересні 1939 р. Антін Будзан розпочав навчання на історичному факультеті Львівського університету, працюючи одночасно лаборантом на кафедрі етнографії і етнології. У 1939 році захистив магістерську роботу з етнології «Монографія села Лозівка п. Збараж». У 1940-х рр. брав участь в археологічних розкопках стародавнього Галича під керівництвом Ярослава Пастернака.

За пропозицією ректора архієпископа Йосифа Сліпого, з 1942 по 1945 рр., він працював у музеї Богословської Академії.

У 1943 році викладав українську мову в Малій духовній семінарії. 11 грудня 1944 року приняв свячення, яке йому уділив митрополит Йосиф Сліпий. У 1947-1953 роках А. Будзан заочно навчався в Інституті живопису, скульптури й архітектури ім. І. Ю. Рєпіна в м. Ленінграді (РФ, нині Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури та архітектури ім. І. Ю. Рєпіна). Водночас працював у Музеї українського мистецтва (нині Національний музей) та Музеї художньої промисловості (нині Музей етнографії та художнього промислу) у м. Львові, у якому пропрацював до самої смерті. У 1959 році захистив дисертацію на тему «Народна різьба по дереву в Західних областях України XIX—ХХ ст.».

Автор чисельних праць із різьбярства. Багато років працював у Художній раді з народного мистецтва Львівської організації Спілки художників УРСР.

Один з ініціаторів та засновників відділу народних художніх промислів (1979) у Музеї етнографії та художнього промислу АН УРСР (нині відділ народного мистецтва Інституту народознавства НАН України).

Помер 6 жовтня 1982 року в м. Львові, похований на Янівському цвинтарі.

Науковий доробок Антона Будзана складають монографія, каталоги, близько сотні статей у наукових та науково-популярних виданнях, біля 400 одиниць архівних матеріалів, що зберігаються в Інституті народознавства НАН України.

 

Останнє редагування П'ятниця, 01 січня 2021 21:45
Детальніше в цій категорії: « Кучмак Іван

Випадкова стаття

Контакти